X
تبلیغات
زولا
 

ماساژ درمانی

نظرات (0)

یک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی:
ماساژدرمانی خودسرانه برای کنترل درد، خطرناک است!

یک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی با بیان این که امروزه خود درمانی در کنترل امراض و دردها امری شایع می‌باشد که ماساژ درمانی و اقدامات خودسرانه جهت بهبود درد و گرفتگی عضلات از جمله آنهاست، خاطرنشان کرد: این در حالی است که این اقدامات می‌تواند عوارض خطرناکی به دنبال داشته باشد.

دکتر طناز احدی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) واحد علوم پزشکی ایران با بیان این مطلب گفت: به تازگی مراکزی برای انجام اقدامات درمانی روی بیماران دردمند فعالیت می‌کنند که ماساژورهای سونا و جکوزی از جمله آنها است.

وی تصریح کرد: هرگونه ماساژ درمانی چه در داخل استخرها و چه در خانه و توسط اطرافیان و حتی کمپرس‌هایی که با داغ کردن استکان و جهت تسکین درد استفاده می‌شود، اگر توسط افرادی بدون مدرک معتبر و آگاهی کافی در این زمینه انجام شود می‌تواند آسیب رسان باشد و موجب تشدید درد شود به خصوص در افراد مسن که ممکن است در ابتدا تسکین دهنده درد باشد اما مدتی بعد اختلالات و حتی شکستگی‌هایی ایجاد می‌کند که جبران آنها بسیار سخت است به خصوص اگر انجام ماساژها ناگهانی و یا با فشار روی عضلات و استخوان‌ها انجام شود.

یک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی تاکید کرد: ماساژ تراپی از جمله تکنیک‌هایی است که اغلب همراه درمان و در کنار آن به عنوان مکمل و درمان کمکی مورد توجه قرار می‌گیرد که اگر با آگاهی و آموزش و تحت نظر متخصص انجام گیرد می‌تواند در بهبود خواب و ایجاد آرامش، تسکین دردهای عضلانی، سردرد، کمردرد و حتی ناتوانی‌های حرکت در کودکان تا حد زیادی موثر باشد. حتی ماساژهای گوارشی و شکمی خاصی برای بیماری‌های داخلی و اختلالات دفع تاثیر به سزایی دارند.

احدی ابراز داشت: در برخی موارد با توجه به وضعیت بیمار و نوع تمرینات ماساژ درمانی برخی تکنیک‌های مورد نیاز در درمان بیمار توسط پزشک به بیمار یا همراه او آموزش داده می‌شود تا در افراد مسن و به کسانی که نمی‌توانند تردد مکرر برای گرفتن اقدامات درمانی داشته باشند، انجام شود؛ بنابراین در استفاده از ماساژتراپی برای بیماری‌ها، مراجعه به پزشک و تشخیص نوع بیماری و مکانیسم درمان آن و در نهایت فرا گرفتن آموزش لازم در زمینه اجرا و رعایت نکات لازم در ماساژ درمانی ضروری است.

Dream Theme - Translated By Theme Studio - Powered By BlogSky